Archeologie: Tzippori (2) De geschiedenis van de stad

Mona Lisa of the Galilee large Op grond van archeologische vondsten uit de afgelopen decennia kan worden opgemaakt, dat Tzippori een over­we­gend Joodse stad was, evenals het grootste deel van Galilea, hoewel er hier en daar wat Hellenis­tische kenmer­ken zijn.
Created with GIMP

Op grond van archeologische vondsten uit de afgelopen decennia kan worden opgemaakt, dat Tzippori een over­we­gend Joodse stad was, evenals het grootste deel van Galilea, hoewel er hier en daar wat Hellenis­tische kenmer­ken zijn.

Zo zijn bij de gevonden dierenbeenderen vrijwel geen varkens­botten gevonden; varkens zijn immers niet kosjer voor Joden. Er zijn mikwe’s, Joodse rituele baden gevonden, en stenen vaten voor het wassen van de handen. Bovendien toonden de munten die in de tijd van de Eerste Joodse Opstand (66-70 na Chr.) geen afbeel­din­gen van de Romeinse keizer of van heidense goden. In zijn beschrij­ving maakt de geschied­schrijver Josephus ook geen melding van heidense tempels of een gymna­sium (=sportschool).

Eerste Joodse Opstand
Josephus beschreef dat Tzippori de grootste stad van Galilea was en een uitzonderlijk sterke vesting ten tijde van de Eerste Joodse Opstand. De inwo­ners van Tzippori steunden de Romeinse generaal Vespa­sia­nus in de Joodse Opstand, gaven zich over aan de Romeinen en voorkwa­men zo de verwoesting van de stad (Joodse Oorlogen III.2.4). Ze sloegen zelfs munten ter ere van Vespa­sia­nus als de ‘vrede­stichter’.

Na de Joodse opstand werd Tzippori een bloeiende stad met een gemengde Joodse en Romeinse bevolking. Toen de Joden na de Joodse Opstand uit Jeru­za­lem waren verdreven, is het Sanhe­drin, de Joodse Hoge Raad, een aantal jaren in Tzipppori geves­tigd geweest. De Misjnah, de op schrift gestelde monde­linge leer, een toelich­ting op de gebo­den en verbo­den van de Torah, is in Tzippri of Beth Shearim samen­gesteld door Judah ha-Nasi. De Misjnah vormt de kern van de Baby­lo­nische en de Jeru­za­lemse Talmoed.
Er zijn munten gevonden met de afbeelding van keizer Antonius Pius, (regeer­periode 138-161), die de stad een nieuwe naam gaf, namelijk Diocaesarea.

Een andere bekende vondst is een mozaïek uit het begin van de derde eeuw met de afbeelding van een vrouw, die de bijnaam heeft gekregen ‘Mona Lisa van Galilea’ (afgebeeld). De in kleine steentjes uitgebeelde dame is momenteel een belangrijke toeristische attractie. We schreven er eerder over.

Bronnen: Digibron, Wikipedia; zie ook Biblewalks voor veel foto’s.

Wees de eerste die reageert op "Archeologie: Tzippori (2) De geschiedenis van de stad"

Geef een reactie